Osteoporóza

 Osteoporóza je metabolická kostná choroba, ktorá sa prejavuje rednutím kostného tkaniva. V kostiach sa vytvárajú póry, dochádza k úbytku vápnika a iných minerálov. Príčinou môže byť podvýživa, nedostatok pohybu, vek alebo menopauza. Prejavuje sa bolesťami chrbta, ľahkou lámavosťou kostí, zmenšenie telesnej výšky, menšeou pohyblivosťou a vytvorením hrbu (kyfóza).

KTO JE NAJVIAC OHROZENÝ:

  •  ženy po prechode v dôsledku úbytku hormónu estrogénu, ktorý sa zapája do absorpcie vápnika. Rovnako u starších mužov sa môže vyvinúť osteoporóza, ale kostné straty sú menej závažné, lebo hustota kostí je u mužov väčšia ako u žien.osteo žena
  •  rizikovým faktorom je užívanie kortikosteroidov, skorý prechod, nedostatok pohybu a jedálniček chudobný na vápnik.

PREVENCIA

  •  dostatočný príjem vápnika, horčíka, vitamínu D a vitamínu K
  •  dostatok pohybu
  •  fyzikálna liečba/ magnetoterapia, elektroliečba,a pod. /

 

OSTEOPORÓZA A PULZNÁ MAGNETOTERAPIA

Liečba pulznou magnetoterapiou je u osteoporózy plne indikovaná.  Väčšinou nebýva v organizme ani tak nedostatok vápnika, ako skôr býva zvýšená aktivita tzv. osteoklastov, čo je jeden typ buniek v kosti, ktorý kosť neustále odbúrava. Druhý typ buniek /osteoblasty/ ju naopak neustále buduje. Obidva  typy týchto buniek by mali byť v rovnováhe, samozrejme v závislosti na fyzickej aktivite nášho organizmu. Pri osteoporóze je rovnováha týchto dejov určitým spôsobom poškodená a posunutá v neprospech tej stavby kosti, to znamená, že dochádza k úbytku kostného tkaniva. Magnetoterapia dokáže stimulovať oba typy buniek k harmonickej aktivite a tým samozrejme aj k výstavbe silnej kostnej štruktúry.  Odporúča sa aplikovať magnetoterapiu nielen na ohrozené dlhé kosti, kĺby a chrbticu, ale tiež na oblasť prištítnych teliesok (vpredu na krku), ktoré regulujú metabolizmus vápnika v tele. Tým dosiahneme zlepšenie tvorby kostného minerálu a prevenciu patologických zlomenín.

CIEĽ APLIKÁCIE pulznej magnetoterapiebuba11

Pôsobením magnetoterapie dôjde k harmonizácii tvorby a odbúravania kostného tkaniva, vytvorí sa stabilnejšia kostná štruktúra. Mineralizácia kosti sa normalizuje. Pre liečbu osteoporózy majú zásadný význam nasledujúce účinky lekárskych magnetoterapeutických prístrojov RENAISSANCE ®:
Pulzné nízkofrekvenčné magnetické pole, ktoré generujú magnetoterapeutické prístroje RENAISSANCE, pôsobí proti rednutiu  kostného tkaniva a zvyšuje metabolické pochody vedúce k zlepšeniu postihnutých kostí a kĺbov.

Spôsob aplikácie:

• Odporúča sa aplikovať magnetoterapiu nielen na ohrozené dlhé kosti, kĺby a chrbticu, ale tiež na oblasť prištítnych teliesok (vpredu na krku), ktorá regulujú metabolizmus vápnika v tele. Tým dosiahneme zlepšenie tvorby kostného minerálu a prevencia patologických zlomenín
Odporúčané programy:
• Režim „REGENERÁCIA“
Odporúčaný počet denných expozícií:buba8
• 20 – 30 minút, 2 x denne

Comments are closed.

  • Kto sme?

    Spoločnosť LUGAPROFIT s.r.o. prichádza na slovenský trh vybudovať sieť BIOCENTIER ZDRAVÝ ČLOVEK v rámci celého Slovenska. Naše BIOCENTRÁ sú zamerané na diagnostiku a liečbu pre všetkých ľudí, bez ohľadu na spoločenské , sociálne, národnostné postavenie v pohodlí svojich domovov.

Skúsenosti našich pacientov