Ostroha päty.

Ostrohy na pätách – bolesti chodidiel

Charakteristika ostrohy na pätách:

Ostrohy na pätách sú kostené spevnenia úponov väzov a svalov k pätnej kosti v chodidle alebo zriedkavejšie v úpone Achilovej šľachy. Bolesť v oblasti pätnej kosti vzniká preťažením úponov väzov a svalov mechanickým preťažením, zlým obutím či chybným postavením nohy. Pri pätnej ostrohe päta bolí v mieste osrtohy, ploske alebo na jej vnútornom okraji, pohyby členku nie sú obmedzené a nie sú príznaky zápalu a opuchu mimo ostrohu na päte.

Ostroha / osteofyt/  na päte je spôsobená ukladaním vápenatých solí do oblasti pätnej kosti, následne sa tvoria výrastky v mieste úponu svalov klenby na mieste, kde je chodidlo preťažené. Náchylné na toto ochorenie sú preto najmä ľudia pracujúci v stoji či ľudia s nadváhou. Spôsobovať ho však môžu aj niektoré športy – pri nesprávnej obuvi a pod. . O tŕni v päte by vedeli rozprávať napríklad basketbalisti ale aj hokejisti.

Nie každá bolesť päty býva automaticky ostrohou. Jednoznačne ju dokáže odhaliť RTG vyšetrenie. Bolesť sa dá čiastočne „rozchodiť“, v pokoji sa však opäť nástojčivo prihlási.

Využitie magnetoterapie :

Pri bolestiach ostrohy na pätách sa úspešne využíva v rámci rehabilitačnej liečby aj nízkofrekvenčná pulzná magnetoterapia Renaissance, ktorá svojím protibolestivým, protizápalovým, protiopuchovým a hojivým efektom môže pomôcť vyriešiť ľahšie stavy ostrohy na pätách. Je dobre využiteľná aj ako následná liečba po akustickej rázovej vlne a chirurgickom zákroku, kde urýchľuje hojenie.

Chirurgická liečba

Všeobecne platí, že k operácii sa pristupuje ojedinele, najskôr po šiestich mesiacoch až roku od zlyhania konzervatívnej liečby. Typ operácie závisí od závažnosti ochorenia a chirurgových preferencií. Lekári majú možnosť operovať pätu buď bežným alebo endoskopickým spôsobom. Operácia spočíva v preťatí preťažených úponov, pristupuje sa k nej však len výnimočne, pre jej sporný efekt.

Aplikácia magnetoterapie pri bolestiach ostrohy na pätách:

Jednoduchá a účinná liečba v pohodlí domova:

Pri ostrohe na pätách v akútnom štádiu aplikujeme protibolestivé nízke frekvencie program P1-2, tri až päť krát denne po 25 minút,  a na doliečenie a prevenciu program regenerácia aspoň jednu hodinu denne.

Comments are closed.

  • Kto sme?

    Spoločnosť LUGAPROFIT s.r.o. prichádza na slovenský trh vybudovať sieť BIOCENTIER ZDRAVÝ ČLOVEK v rámci celého Slovenska. Naše BIOCENTRÁ sú zamerané na diagnostiku a liečbu pre všetkých ľudí, bez ohľadu na spoločenské , sociálne, národnostné postavenie v pohodlí svojich domovov.

Skúsenosti našich pacientov