Kŕčové žily, žilové ochorenia
Kŕčové žily (varixy) na dolných končatinách sú typické iba pre človeka. Ich príčinou sú zmeny v spôsobe života – vzpriamený postoj človeka a sedenie na stoličke. V kultúrach, kde nepoznajú sedenie, sa kŕčové žily takmer nevyskytujú. Vo vyspelých krajinách vznikajú u väčšiny dospelej populácie, častejšie sa vyskytujú u žien ako u mužov.
Známe sú tri druhy:
1. tenké žily
Tenké žily s hrúbkou do 1 mm, ktoré sa často vyskytujú v zhlukoch tvaru vejára, známe ako metličky alebo metlicovité varixy majú červenú farbu a predstavujú najčastejšiu formu ochorenia, pri ktorom ide o rozšírené a viditeľné žily
2. retikulárne žily
Retikulárne žily sú hrubé 1 až 3 mm, ktoré mávajú fialovú až modrú farbu
3. kŕčové žily (varixy)
Kŕčové žily (varixy) v užšom zmysle slova sú viditeľné povrchové cievy rozšírené nad 3 mm
Jednotlivé formy sa môžu vyskytovať samostatne alebo v ľubovoľnej kombinácii. Zvyčajne ich sprevádzajú subjektívne ťažkosti, najčastejšie pocit ťažoby v nohách, ktorý sa stupňuje po namáhavom dni. V ťažších prípadoch dochádza k opuchom členkov počas dňa a večer, postupne môže dochádzať aj k vývoju kožných zmien. Najťažším stupňom poškodenia je vznik žilového vredu predkolenia. Presné dôvody, prečo vznikajú, nie sú známe, vie sa však, akým spôsobom dochádza k ich zhoršovaniu a rozširovaniu. Chorobné zmeny ciev vedú k ich ďalšiemu rozširovaniu a zhoršovaniu ich funkcie.
Kŕčové žily a pulzná magnetoterapia
Odporúčané programy a počet denných expozícií:
- je možné kombinovať režim “REGENERÁCIA” s režimom “PROTI BOLESTI”
- až 5 x denne po 20 minút