Ischias a pulzná magnetoterapia

Ischias je bolesť vzniknutá dráždením koreňa sedacieho nervu v krížovej časti chrbtice. Bolesť typicky vyžaruje z dolnej časti bedrovej chrbtice cez zadnú stranu stehna až po lýtka a chodidlá. Dôvodom môže byť napr. vyskočenie medzistavcovej platničky, degeneratívne zmeny chrbticových štruktúr či zvýšené napätie svalov v dôsledku ich dlhodobého preťažovania a mikrobolestí.

CIEĽ APLIKÁCIE pulznej magnetoterapie

Aplikácia magnetoterapiou má pri tejto diagnóze veľmi dobré výsledky. Dochádza k častému odzneniu bolesti, urýchli sa regenerácia nervu a väzivového aparátu chrbtice a samozrejme tlmí aj opuch v oblasti koreňa sedacieho nervu. Pretože vždy, keď čokoľvek zatlačí na nervový aparát, alebo na nervový systém, tak nerv má tendenciu opuchnúť, čím sa ešte zhorší anatomický pomer v danom mieste. Samozrejme, že magnetoterapia nie je schopná sama o sebe vrátiť vyskočenú platničku na jej miesto, však zlepší tam anatomické problémy,odstráni zápal, ktorý tam veľmi často vzniká a pochopiteľne odstráni aj bolestivosť. V každom prípade navštívte lekára, aby určil presnú príčinu vašich bolestí.

Pre liečbu bolesti chrbta majú zásadný význam nasledujúce účinky lekárskych magnetoterapeutických prístrojov RENAISSANCE ®:

  • protibolestivý účinok
  • myorelaxačné pôsobenie
  • urýchlenie regenerácie buniek
  • prevencia návratu ťažkostí

Spôsob aplikácie

Aplikátor prikladáme na bolestivý úsek alebo na celú chrbticu. Niekedy však bolesť vystreľuje na stranu do bedrového kĺbu alebo aj do stehna a na vonkajšiu stranu lýtka. Tieto stavy sú už závažnejšie. Pokiaľ je bolesť lokalizovaná v chrbtici na jedno miesto prikladáme maxi aplikátor. Ak však bolesť vystreľuje, potom je nevyhnutné striedať dlhý aplikátor nielen na chrbticu, ale aj na celú dĺžku dolnej končatiny. Podávajú sa súčasne aj lieky typu nesteroidné antireumatiká (Diclofenac,Voltaren, Surgam atď) tak sa účinok týchto liekov magnetickým poľom zosilňuje. Pri bolestiach chrbtice je veľmi dôležité aplikovať magnetoterapiu na celý chrbát, lebo chrbtica pracuje ako celok. Príčina problému preto nemusí byť priamo v bolestivom mieste, ale môže sa tam prenášať (tzv. zreťazenie porúch). Ak bolesť vystreľuje do končatín, je vždy vhodné ošetriť magnetoterapiou priebeh nervu – aplikovať teda tiež na oblasť bedrového či ramenného kĺbu, prípadne aj na vzdialenejšej časti končatiny, podľa priebehu bolesti.

Odporúčané programy a počet denných expozícií:

  • je možné kombinovať režim „REGENERÁCIA“ s režimom „PROTI BOLESTI“
  • až 5 x denne po 25 minút