Čo je to REUMA / ARTRITÍDA?

Reumatoidná artritída (odborne arthritis polymyalgia) je zápalové auto imunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým zápalov a bolestivosťou kĺbu a ich postupným poškodením, postihuje však aj ostatné orgány. Závažnosť spočíva v tom, že nielen znižuje kvalitu života chorých, ale skracuje dĺžku ich života v priemere o 6 – 7 rokov. Výskyt ochorenia je pomerne časté, postihuje si 1% populácie, často sa prejavuje už v mladom veku. Zasiahnuté kĺby sú väčšinou bolestivé, teplejšie a zdurené s obmedzenou pohyblivosťou. Typicky sa objavuje ranná stuhnutosť, ktorú chorí opisujú ako pocit tuhosti a napnutosti prstov rúk a neschopnosti ohnúť drobné ručné kĺby. Môže sa objaviť aj zvýšená teplota, únava, nechutenstvo a úbytok hmotnosti.

ARTRITÍDA A PULZNÁ MAGNETOTERAPIA

  • Pri reumatoidnej artritíde je pulzná magnetoterapia skutočne jednou zo základných liečebných metód.
  • Magnetoterapia má veľmi silné protizápalové účinky a dokáže teda zamedziť migrácii buniek imunitného systému do tkanív kĺbu, syntéze enzýmu vedúcich k deštrukcii chrupavky a tvorbe zápalového výpotku. Silným prekrvením, ktoré magnetoterapia vyvolá, dôjde k vyplaveniu a vyčisteniu tkanív od pre zápalových látok, čo je základným predpokladom pre začatie procesu hojenia. Toto vyplavenie môže v niektorých prípadoch (u cca 5-10% pacientov) viesť k tzv „kúpeľnému efektu „, teda k prechodnému zhoršeniu problémov, ale to je len výrazom vyššie popísaného efektu čistenia. Tieto komplikácie behom niekoľkých dní vymiznú, a hoci môžu byť pre pacienta nepríjemné, v podstate sú vítané, lebo sú prejavom správnej reakcie tela na liečbu.

Výsledky liečby

Zlepšenie pohyblivosti kĺbov, vrátane odstránenia prejavu nepríjemné rannej stuhnutosti.
vstrebú sa opuchy kĺbu, zlepší sa ich pohyblivosť a pri dlhodobom používaní sa naštartujú regeneračné procesy.
regeneračné účinky na poškodenú chrupavku sa prejavia počas niekoľkých mesiacov pravidelného používania. Chrupavka nie je prekrvená a preto sú jej metabolické pochody veľmi pomalé. Pulzná magnetoterapia pôsobí priamo na jej bunky, ktoré stimuluje k rýchlejšej látkovú výmenu a tým aj k zvýšenej produkcii kolagénu a ďalších súčastí chrupavky.

Pre liečbu artritídy majú zásadný význam nasledujúce účinky lekárskych magnetoterapeutických prístrojov RENAISSANCE :

  • protizápalový účinok;
  • protibolestivý úcinok;
  • regeneračný účinok;
  • protiopuchový úcinok.

Spôsob aplikácie

Aplikátory prikladajte na postihnuté kĺby

.

Odporúčané programy:

  • Režim „REGENERÁCIA“ alebo „PROTI BOLESTI“
  • špeciálny režim na reumatoidnú artritídu

Odporúčaný počet denných expozícií:

  • 10 minút, 1 – 2 x denne, postupne možno podľa potreby zvýšiť až na 20 minút 3 x denne.