Čo je to tenisový lakeť?

Tenisový lakeť (epikondylitíde) je zápal vonkajšieho epikondylu ramennej kosti prejavujúce sa silnou bolestivosťou na vonkajšej strane lakťa. Predlaktie svrbí, jeho svalstvo sa relatívne rýchlo unaví, ajpri bežnej záťaži : Ako napr. písanie (na klávesnici) vníma pacient ako nepríjemnú záťaž.
Toto Postihnutie radíme do skupiny Tzv. entezopatií – zápalových Postihnutie šľachy svalu v mieste spojenia s kosťou. Vzniká jednorazovým alebo dlhodobým preťažovaním končatiny napr. športom (typicky tenis, squash, golf, hádzanie oštepom), sekaním dreva, skrutkovaním, alebo prácou s počítačovou myšou.

TENISOVÝ LAKEŤ A PULZNÁ MAGNETOTERAPIA

Pulzná magnetoterapia pôsobí analgeticky proti opuchom, pričom potlačí zápalové prejavy. Úľava nastáva väčšinou už po desiatich expozíciách. Magnetoterapiu je treba aplikovať nielen na postihnutý kĺb, ale takisto aj na krčnú chrbticu , zápalové ochorenia šliach úponu má tendenciu viesť ku chronickým bolestiam. Opakovane sa objavujú pri predčasnom zaťažení nedostatočnom doliečení . Preto je vhodné magnetoterapiu aplikovať aj v pokojovom štádiu preventívne.

Nedostatočné doliečenie problému, predčasné zaťaženie končatiny vedie veľmi často k návratu ochorenia jeho prechodu do chronicity. Preto je veľmi dôležité používať magnetoterapiu aj po ústupe ťažkostí, aby telo dostalo šancu sa úplne zregenerovať. Vhodná je tiež následná pravidelná preventívna aplikácia. Skúsenosti tu:

CIEĽ APLIKÁCIE pulznej magnetoterapie:

  • zníženie bolestivosti;
  • potlačenie zápalových prejavov;
  • zlepšenie pohyblivosti;
  • podpora procesov hojenia spoločne s ostatnou chirurgickou rehabilitačnou liečbou.

Spôsob aplikácie

Priložte aplikátor na postihnutý lakeť, vhodná je aj aplikácia na oblasť krčnej chrbtice, odkiaľ vychádza inervácia do hornej končatiny.

Odporúčané programy počet denných expozícií
Spočiatku režim „REGENERÁCIA“ Alebo režim „Proti bolesti“

10 Minút 1-2 x denne, postupne podľa potreby možno zvýšiť Až na 20 Minút 3 x Denne

Predpokladaná doba liečby

Aplikácie by mali byť pravidelné, hoci úľava od bolesti je pomerne rýchla, je dôležité toto postihnutie doliečiť. To znamená, že liečba by mala trvať ideálne niekoľko týždňov. (6-12).